Hrádecké zvony.

IMG_8309 IMG_8330 IMG_8340V neděli, 27.3. 2022 proběhla v kostele sv. Bartoloměje malá slavnost. Požehnány byly 3 restaurované zvony z místního kostela.
Doplní tak dvojici zvonů se jmény Bartoloměj a Marie, které byly  po půl století na osiřelá místa v kostelní zvonici vyvěšena  26. srpna 2000 , kdy v den hrádecké pouti pži příležitosti o 750. narozen města nové zvony vysvětil litoměřický biskup a poté je parta montérů za pomoci techniky umístila na jejich svá místa.

Nyní zrestaurované zvony jsou tři. Na svá místa budou zavěšeny a rozezní se teprve následně. Popišme si tedy jak vypadají, byly totiž k vidění pěkně dole u oltáře a nemuseli jsme se za nimi vydat do výšin podstřeší a věží hrádeckého kostela.

1/ Zvon nejmenší.
Je nejstarším zvonem a od r. 1586 byl zavěšen ve věžičce ve střeše původní
kostelní budovy. Po zboření starého kostela byl zvon přemístěn do kostelní věže.
Do r. 1780 se na zvon zvonilo ručně.
V r. 1780 byl instalován hodinový stroj, který ovládal zvonění tohoto zvonu.
Zvonil vždy krátce před odbitím celé hodin. (Tento dnes nefunkční hodinový
stroj je ve věži).
Umístění zvonu bylo v okenici v průčelí věže – od náměstí.
Zvon se vrátí na původní místo a časem jej zprovozníme na krátké zvonění
před každou celou hodinou.

2/ Zvon větší sanktusový
Pořízen neznámým dobrodincem.
Byl ulit v r. 1923 zvonařstvím Octavius Winter v Broumově.
Po zrekvírování všech velkých zvonů v r. 1942 se jako jediný používal do 60.
let min. století kdy byl do věže umístěn zvon “ Pastor“ z Vítkova.
Bude umístěn zpět do velké věže.

3/ Sanktusový zvon z malé věže
Původní sanktusový zvon z r. 1765 byl zrekvírován 14. 12. 1917
Po válce byl nahrazen zvonem z r. 1869 vyrobeným zvonařem Josefem Ullmannem
z Liberce. Informace o jeho dřívější pořízením a umístění nejsou známy.

Zvony opravil a zhotovil k nim nová jařma zvonař Michal Votruba z Myslkovic u Plané nad Lužnicí, kterému patří velké poděkování. Speciální a velký dík však patří hrádeckým patriotům Rolfovi bartoschovi a Petru Bendovi, kteří během koronavirových omezení nelenili a s velkým úsilím a nadšením se rozhodli těmto již dosloužilým a nefunkčním zvonům znovu vrátit život, jejich nádherný zvuk a vrátit je tak do jejich služby Bohu a lidem.Průběh jejich snímání z věží, první práce a úpravy, než byly převezeny k odbornému ošetření ke zvonaři je možné shlédnout na fotografiích umístěných na panelu v zádní časti kostela.